+420 720 115 467 info@akcnisvitidla.cz

Nové energetické štítky

Nevyznáte se v nových energetických štítcích a třídách na nich uvedených?

Rádi vám vysvětlíme, proč má žárovka původně označená „A“ nyní třídu třeba "F". Opravdu to není proto, že by už nebyla úsporná.

Stále se setkáváme s dotazy, proč má LED žárovka energetickou třídu třeba F. Je opravdu tak neúsporná? Pojďme si tedy tuto problematiku vysvětlit.

Nové energetické štítky

Co je energetický štítek?

Energetické štítky informují o tom, do jaké kategorie energetické účinnosti daný spotřebič (žárovka / svítidlo) patří. Tento systém platí v celé EU a pomáhá spotřebitelům snáze se orientovat při nákupu a rozpoznat ten nejúčinnější spotřebič.

Proč došlo k jejich změně?

Systém se postupem času stal nepřehledným a matoucím. Většina nových výrobků totiž spadala do nejvyšších kategorií (A+, A++ a A+++) a v těch nejnižších nebyl žádný produkt. Spotřebitelé si tak mohli myslet, že spotřebič ve třídě A+ je jeden z nejúčinnějších, ovšem ve skutečnost byla kategorie A+ v úspornosti až na třetím místě.

Nová stupnice energetických štítků

Proto v březnu 2021 vešly v platnost nové energetické štítky. Nejen technologický vývoj, ale především zmatečný význam znamének „+” si vyžádal návrat ke třídám A až G (bez přidaných znamének).

Nově je tedy nejúspornější výrobek označen třídou „A” a nejméně šetrný je označen třídou „G”. Změny ve stupnici tedy vedly k tomu, že ty aktuálně prodávané nejúspornější výrobky se v současnosti nacházejí ve třídě D až G. Stupnice je navržena tak, aby aktuálně prodávané produkty na nejúspornější stupeň A-C nedosáhly a vznikl tak prostor pro vývoj a výrobu ještě hospodárnějších produktů po mnoho let. Počítá se s tím, že v následujících letech přibydou výrobky spadající do nejúčinnějších kategorií.

Lze porovnat staré a nové energetické třídy?

Každá třída je definována pro každé svítidlo pomocí nových testovacích postupů. Proto nelze staré a nové energetické třídy navzájem porovnávat. V budoucnu bude například externí napájení přidáno ke spotřebě energie, což sníží celkovou účinnost.

Nová energetická třída A navíc zůstává prázdná - je vyhrazena pro budoucí, ještě energeticky účinnější technologie.

! Svítidla / světelné zdroje jsou tedy i přes změnu energetické třídy stále stejně energeticky efektivní !

Nový štítek byl navržen tak, aby byl přísnější s ohledem na zkušební postupy.

Databáze EPREL

Světelné zdroje, jako jsou LED žárovky či svítidla se zabudovaným LED zdrojem, také získaly nový energetický štítek. Spotřebitelé navíc získali přístup i k dalším užitečným informacím o světelných zdrojích, které jsou uváděné na obalech a dostupné v online databázi EPREL.

Jakým způsobem se spotřebitel k těmto informacím dostane? Slouží k tomu QR kód, který nově naleznete na energetickém štítku.

Výjimky

Nové energetické štítky byly zavedeny pro všechny obvyklé světelné zdroje. Mezi výjimky patří např. svítilny na baterii, speciální technologické světelné zdroje, světelné zdroje určené pro motorová vozidla, barevné světelné zdroje, lasery a některé další produkty.

Která svítidla nemají energetický štítek?

Obvyklé lustry, lampy a jiná svítidla bez vlastního světelného zdroje energetický štítek nemají. Je totiž zapotřebí rozlišovat následující typy produktů:

- pokud je ve svítidle napevno zabudovaný světelný zdroj, který nelze vyjmout pro ověření bez trvalého poškození svítidla (tzn. nerozebíratelné svítidlo), je nutné při štítkování takového svítidla jako celku postupovat podle stejných pravidel jako u světelných zdrojů (zjednodušeně – štítkem se neopatří zabudovaný světelný zdroj, ale celé nerozebíratelné svítidlo).

- pokud se jedná o svítidlo jako výrobek obsahující světelný zdroj vyjmutelný pro ověření bez trvalého poškození (tedy nespadá pod definici nerozebíratelného svítidla), není zde povinnost opatřovat výrobek (ani jeho světelný zdroj) energetickým štítkem. Je pouze zapotřebí identifikovat v technické dokumentaci výrobku (případně také v návodu nebo v uživatelské příručce) světelný zdroj, který obsahuje, včetně třídy energetické účinnosti.