Jak bezpečný je inteligentní systém SmartHome?
O ochraně dat, hackerech, Alexa a oblíbeném ZigBee
Inteligentní domov zvyšuje naše pohodlí a kvalitu života prostřednictvím automatizace. Mnozí však stále přikládají velký význam ochraně soukromí a bezpečnosti. Pokud jsou všechny domácí spotřebiče digitálně propojeny, znamená to automaticky větší riziko napadení hackery. Proto je důležité používat šifrovaná a bezpečná zařízení - počínaje inteligentní žárovkou.
Aby hackeři neměli šanci od samého počátku, je třeba zajistit, aby signály mezi inteligentními zařízeními a směrovačem byly několikrát šifrovány. Toto není případ všech zařízení a aplikací. Hackeři pak mají nejen přístup k osobním údajům prostřednictvím útoku na síť, ale mohou také ovládat poplašný systém a mnoho dalších zařízení. Váš celý systém poskytuje celkovou bezpečnost, která se rovná tomu nejméně zabezpečenému zařízení ve vašem chytrém domově. Smart Home je budoucnost, to je jasné. Proto by měla být vznesena otázka, jak nejlépe chránit sebe a naše údaje. Vybírejte proto svítidla (např. Q-lights od Paul Neuhaus), která fungují se zabezpečeným rádiovým standardem ZigBee a jsou kompatibilní s vybranými zařízeními, které slibují vysokou bezpečnost, jako je Alexa nebo aplikace jako Homee a Smart Friends.
Domácí automatizace pomocí ZigBee
ZigBee se stal velmi populárním bezdrátovým standardem pro mnoho chytrých domácích zařízení a je používán širokou veřejností v řízení osvětlení. S pomocí základní stanice, jako je Homee Cube ZigBee, buduje bezdrátovou síť mezi chytrými zařízeními ve vaší domácí síti WLAN. Pokud chcete ovládat pouze několik světel, stačí dálkové ovládání, nepotřebujete žádné další pomůcky. ZigBee je však nejen populární díky své kompatibilitě a propojení s mnoha chytrými domácími zařízeními, ale také proto, že používá víceúrovňový bezpečnostní koncept tří různých klíčů pro ochranu vašich dat. Vaše data tedy nejsou přístupná žádnému hackerovi jen tak pod rohožkou, ale jsou v bezpečné zašifrované „krabici“, ze které je dostane jen Houdini. Díky víceru šifrování ZigBee zajišťuje, že nikdo nemůže přistupovat k vašim datům, když dané zařízení zapnete.
Nejoblíbenější jazykový asistent – Amazon Alexa
S populárním Amazon Alexa je to jiné. Téměř každý zná tohoto inteligentního asistenta. Alexa je v podstatě cloudová služba, která v současné době pracuje s hlasovým ovládáním, které automaticky zaznamenává citlivá data. To nevyhnutelně vyvolává otázku soukromí a bezpečnosti před útoky hackerů. V roce 2018 se na Amazonu objevilo faux pas: když chtěl zákazník získat své vlastní informace, Amazon omylem poskytl data třetí strany prostřednictvím odkazu ke stažení. Poskytovatelé cloudových služeb, jako je Alexa, mají tendenci chránit soukromí ostatních. Tato událost byla doposud výjimkou.
Firma AULIX nabízí svítidla firmy Paul Neuhaus, která lze ovládat přes Alexa, ale také přes Homee nebo Smart Friends (jako další alternativa). Všechny jsou důvěryhodné cloudové služby. Při výběru menších neznámých služeb byste měli být opatrní. A pokud se obáváte o své soukromí, ale přesto chcete inteligentní ovládání osvětlení, můžete použít dálkové ovládání Q jako opravdu bezpečnou alternativu. Umožňuje také pohodlně ovládat všechna světelná zařízení Q-Smart bez nutnosti instalovat další aplikace.
Tipy pro váš bezpečný inteligentní domov
Hackeři to mají snadné, pokud není vaše internetové připojení chráněno. S inteligentními domácími systémy byste měli věnovat pozornost bezpečnostním mechanismům, jako je brána firewall, přístupová práva a šifrování. Vaše hesla by měla být těžko prolomitelná a měla by být pravidelně obnovována. To není nic nového, ale mnozí tak stále nečiní. Koneckonců, podle studie Hasso Plattner Institute (HPI) v Postupimi je mezi Němci stále nejoblíbenější heslo "123456". Bezpečné heslo se skládá z písmen a číslic a není kombinací slov osobního charakteru. Mělo by mít nejméně osm znaků a obsahovat speciální znaky. Stojí za to investovat čas do nastavení soukromí a přístupových práv.