Jaké osvětlení je vhodné do pracovny?
Stolní lampička na stole nestačí. Správné osvětlení pracovny zajistí vaši koncentrovanost a efektivní pracovní výkon.
Co se týče zdraví při práci, většina lidí okamžitě přemýšlí o výškově nastavitelném stole a ergonomické kancelářské židli. Často se však zapomíná na správné pracovní světlo. Vhodné osvětlení pracoviště je zásadní, aby bylo možné pracovat koncentrovaně. Poradíme vám, na co byste měli při osvětlování pracovny dávat pozor a jak můžete díky světlu zvýšit svou motivaci a výkon.
Jakou roli hraje v pracovně denní světlo?
Než se začněte zabývat kancelářským nábytkem, dekoracemi nebo krásnou stolní lampou, měli byste se ujistit, že má vaše pracovna dostatek denního světla. Nepoužívejte pro Home Office tmavé místnosti bez oken, protože přirozené osvětlení pracoviště významně přispívá k tomu, jak pracujeme.
Důvodem je lidský biorytmus. V závislosti na ročním období a dnech se cítíme unavení nebo bdělí. I když dostatečný sluneční svit zajišťuje efektivní práci, v temných pracovnách jsme ospalí a neefektivní. Při teplotě barvy světla nad 5 300 Kelvinů má denní světlo stimulační účinek a podporuje koncentraci a výkon. Sluneční svit je také zodpovědný za produkci vitamínu D. Pokud jde o naši pohodu, vitamín D hraje klíčovou roli, a proto přímo souvisí s naší motivací. Zejména v tmavších ročních obdobích riskujeme depresi a ztrátu motivace bez dostatečného slunečního svitu - při dostatečném osvětlení můžete zabránit tzv. zimnímu bluesu!
Ujistěte se, že váš stůl je umístěn bokem k oknu, aby nedošlo k oslnění. Dobrým nápadem je také okenní fólie proti oslnění, která vás ochrání před příliš silným přímým slunečním světlem.
Základní osvětlení pracovny
Protože v závislosti na počasí, ročním období a denní době panují různé přirozené světelné podmínky, je třeba je podpořit pomocí umělého zdroje osvětlení. Ujistěte se, že vaše pracovna bude osvětlena rovnoměrně. Kontrasty totiž z dlouhodobého hlediska unavují. Dobrého osvětlení v pracovně lze dosáhnout různými světly:
- plochá LED světla, známá jako LED panely, rozptylují světlo a zajišťují tak rovnoměrné osvětlení plochy celé místnosti. Jejich nízká výška a čistý design má další výhodu: bez ohledu na další zařízení místnosti se panely hodí do každého interiéru.
- zapuštěná svítidla dosáhnou podobného efektu. Ačkoli neposkytují difúzní osvětlení sama o sobě, v dostatečném počtu jsou také vhodná jako základní osvětlení pracovny. V závislosti na velikosti místnosti budete potřebovat různý počet zapuštěných svítidel.
- stropní nebo závěsná svítidla s látkovým stínidlem jsou také možností pro vytvoření odpovídajícího základního osvětlení pracovny. Oba typy svítidel jsou obzvláště působivé díky svému dekorativnímu charakteru.
- nástěnná svítidla jsou také dobrou volbou. I s nimi dodáte pracovně dostatek světla.
- v pracovně můžete vytvořit i nepřímé osvětlení, a to pomocí LED pásků, jejichž světlo je příjemně distribuováno v místnosti a je zaručeno, že nebude oslňovat.
- další možností osvětlení pracovny je systém URail. Můžete jej připevnit ke stropu podle individuálních preferencí a poté jej doplnit svítidly dle vašeho výběru, která můžete kdykoliv vyměnit.
Přímé světelné zdroje – akcentové světlení a pomocníci při čtení
Jakmile máte pracovnu nasvětlenou dostatečným základním osvětlením, můžete se věnovat přímým, selektivním světelným zdrojům. Ať už vyberete akcentové osvětlení pomocí stojací lampy nebo dekorativní stropní bodové reflektory, dbejte opět na to, aby neoslňovaly.
Nejdůležitějším přímým zdrojem světla v pracovně jsou stolní lampy, jejichž světlo si selektivně nasměrujete do místa, které je třeba zvláště nasvítit. Jsou ideálním pomocníkem při čtení a usnadňují koncentrovanou práci. Aby vaše stolní lampa vyhovovala vašim individuálním požadavkům, je důležité, aby byla flexibilně nastavitelná.
Protože pracovna bývá doma často integrována do obývacího pokoje, je možné, že klasická stolní lampa příliš připomíná kancelář. V tomto případě doporučujeme krásné designové stolní lampy. Designová světla svým elegantním vzhledem dotvářejí útulný charakter a lze je snadno integrovat do jakéhokoli moderního obývacího prostoru.
Vztah intenzity světla a efektivní práce
Osvětlení místnosti se měří v luxech. Jeden lux odpovídá jednomu lumenu na metr čtvereční. V závislosti na věku a typu práce potřebujete ve své pracovně odlišně vysokou hodnotu intenzity světla. Zatímco pro mladší lidi postačuje cca 500 luxů, starší lidé by měli pracovat v hodnotách mezi 750 a 1500 luxy. Slabé osvětlení v pracovně postačuje pro práci na počítači, zatímco intenzita světla 1 500 luxů nebo více je vhodná pro náročné a jemné práce, jako je kreslení. Chcete-li pracovat co nejefektivněji, měli byste zajistit, aby intenzita světla v pracovně byla přizpůsobena vašemu věku a vaší práci.