Venkovní osvětlení jednou ranou
Světla a svítidla jsou součástí každého domu nejen uvnitř, ale také venku. Abyste dobře viděli i večer na zahradě, v garáži či na terase, o to se postarají speciální venkovní svítidla. V čem jsou speciální? Především potřebují zvýšenou ochranu proti nepříznivým podmínkám, jako je zejména prach a vlhkost. Svítidla, která jsou vhodná pro venkovní použití, poznáte podle označení IP (Ingress protection – vstupní ochrana), které specifikuje stupeň ochrany zařízení proti vodě, cizím tělesům a přístupu k nebezpečným částicím tohoto zařízení. Dvě číslice následující za označením IP specifikují stupně ochrany, které elektrické zařízení (svítidlo) splňuje. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Více informací – Přehled klasifikace IP ochrany.
Máme hned několik způsobů, jak zajistit osvětlení prostoru kolem domu. Nejčastějším a prvním, který napadne každého, je nástěnné svítidlo. Nástěnná svítidla se vyrábějí v různých povrchových úpravách a barevném provedení (nerez, dřevo, černá, bílá, rezavá, antracit…), takže si dle vkusu vybere opravu každý. Velmi efektně působí svítidla ve tvaru lucerny s dekorativní LED žárovkou.
Svítidlo je vhodné umístit u vchodových dveří (přijde vhod při odemykání), na terasu či na další plochy fasády, kde může plnit také dekorativní funkci. Některá nástěnná svítidla slouží zároveň jako číslo domu, balení obsahuje praktickou sadu nálepek čísel a písmen. Všechna tato svítidla vyžadují zpravidla přívod elektřiny.
Kdo má přesah střechy nad vchodem či terasou, může použít stropní svítidlo (přisazené či závěsné). Tato stropní svítidla využijete také v zahradním domku, altánu či pergole. Velmi efektní jsou LED lampičky na stůl nebo přenosné stojanové lampy s akumulátorem pro případ, že nemáte na zahradě vývod elektřiny. Ty mají jako přidanou hodnotu i dekorativní účel - během svícení mění barvy. Velmi dobře mezi zahradní florou vypadají také svítidla tvaru koule, krychle či kamenu, na terase pak vyniknou svítící květináče, různé lucerny či LED pásky. Na tato dekorativní svítidla je zapotřebí mít zajištěn přívod elektřiny.
Dále můžeme použít stojanová nebo sloupková svítidla – zejména podél cest a chodníčků. Vyrábí se v různých velikostech a provedeních. Velmi dobře vypadají a slouží také zápustná zemní svítidla, která jsou zabudovaná přímo do země. Tato svítidla slouží k nasvícení domu, keřů, stromů, cestiček či různých prvků v zahradě. Jsou velmi odolná, pochozí a některá z nich i pojezdová. Takový pomocník je efektní a zároveň nepřekáží. I zde je nutné počítat s přívodem elektrických kabelů.
Často jsou v zahradách používány také zapichovací solární lampy, které stačí umístit do trávníků nebo záhonu a osvětlit tak chodníček, keř, jezírko nebo jinou část zahrady. K jejich napájení slouží sluneční svit.
Venkovní osvětlení dokáže vytvořit klidnou oázu, kde můžete pohodlně odpočívat nebo pořádat večírky. Pozor však na častou chybu – venkovní osvětlení volte tak, aby neoslňovalo. Sloupková či zemní svítidla mají pohyb usnadnit, ne ztížit.
V zimě pak přichází na řadu vánoční dekorativní osvětlení, většinou formou různých LED pásků, LED světelných řetězů či svítících postaviček. Vše opět s příslušnou ochranou IP. Dle typu pak záleží, zda jsou na baterie nebo vyžadují přívod elektrického proudu.
Jak na osvětlení bazénu si můžete přečíst v našem článku „Osvětlujeme bazén“.