SVĚTELNÉ ZDROJE VŠEOBECNĚ
Mohu svá stávající svítidla osadit LED žárovkami?
U svítidel na 230V (čili bez transformátoru) to není vůbec žádný problém. Můžete jednoduše stávající obyčejnou, halogenovou nebo úspornou žárovku nahradit LED žárovkou.
U svítidel na 12V (čili svítidel s transformátorem) musí být výkon transformátoru přizpůsoben výkonu vyměněných LED žárovek. Součet VA uvedených na žárovkách nesmí překročit maximální VA uvedené na transformátoru.
U elektronických transformátorů musí být také dosaženo uvedeného minimálního zatížení transformátoru. Konvenční transformátory musí být vytíženy minimálně na 75% maximálního výkonu uvedeného na transformátoru, aby se nesnižovala životnost světelných zdrojů.
DŮLEŽITÉ: Při výpočtu pro určení správného transformátoru je nutné používat hodnoty VA a ne výkon ve wattech!
Jakou záruku poskytujete na světelné zdroje?
Světelné zdroje (žárovky) jsou spotřební zboží a proto se na ně nevztahuje záruka. Udaná životnost v hodinách je průměrná (nebo také střední) životnosti výrobku.
Pasuje žárovka s paticí GU10 do svítidla s objímkou GZ10?
GU do GZ ano, GZ do GU ne. GZ-žárovky vydávají teplo dozadu a mohou svítidlo přehřát. Proto se do svítidel citlivých na teplotu používají objímky GU, aby se do nich nemohly dát žárovky s paticí GZ.
V čem spočívá rozdíl mezi vysoko- a nízkonapěťovými halogenovými žárovkami?
Životnost vysokonapěťových žárovek je nižší než u nízkonapěťových (u vysokonapěťových 1.000 až 1.500 hodin, u nízkonapěťových až 10.000 hodin). Měrný světelný výkon je u nízkonapěťových žárovek skoro dvojnásobně vysoký.
Vysokonapěťové žárovky jsou stmívatelné se všemi stmívači. U nízkonapěťových žárovek to záleží na transformátoru. Elektronický transformátor je v zásadě stmívatelný se stmívačem pro elektronické transformátory. Při použití Profi-Transformátoru Paulmann (70-150VA) nebo Mipro-Transformátoru jsou i nízkonapěťové žárovky stmívatelné se všemi stmívači. Konvenční transformátor je stmívatelný se stmívačem pro konvenční transformátory.
U vysokonapěťových systémů jsou zápustné hloubky větší než u nízkonapěťových systémů, u vyskononapěťových systém není zapotřebí transformátor.
Co znamená údaj „C“ na reflektorových žárovkách?
„C“ je z angličtiny a znamená (+) Coverglass = s krycím sklem.
Kolik žárovek může během určité doby životnosti odejít?
Zjištění teoretických výpadků v určité instalaci: pokud je v určité oblasti použito velmi mnoho žárovek, je samozřejmě nutné počítat s tím, že se projeví výpadek u určitého počtu žárovek za měsíc. Abyste stanovili přibližně výši výpadků, můžete použít následující vzorec, který vychází z průměrné životnosti 1.000 hodin:
LED ŽÁROVKY
S jakým výkonem mohu porovnat LED žárovky?
Bohužel přirovnání 1:1 jako např. 5W = 25W není u moderní LED technologie možné, protože zde záleží na efektivnosti použitých komponentů. Svítidlo s 5W může být např. velmi světlé a jiné svítidlo také s 5W zase velmi tmavé. Světlost lze stanovit pouze podle světelného toku „Lumen (lm)“ nebo svítivosti „Candela (cd)“.
Lumen (lm) je měrná jednotka světelného toku. Světelný tok je celkové množství světla, které žárovka vydává.
Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen
Standardní obyčejná čirá žárovka:
15W = 100lm, 25W = 207lm, 40W = 389lm, 60W = 654lm, 75W = 864lm, 100W = 1297lm
Candela (cd) je měrná jednotka svítivosti (světelný tok v určitém úhlu). Svítivost je světelný tok, který vychází ze žárovky v určitém směru. Čím menší je úhel, tím větší je svítivost.
Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Candela
Standardní halogenová reflektorová žárovka 230V s úhlem záření 30°:
25W = 550cd, 35W = 700cd, 50W = 800cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 10°:
20W = 3500cd, 35W = 4100cd, 50W = 10000cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 38°:
20W = 700cd, 35W = 1250cd, 50W = 1700cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 60°:
20W = 400cd, 35W = 630cd, 50W = 1000cd
Lze LED žárovky stmívat?
Existují stmívatelné LED žárovky, které jsou výslovně označené jako stmívatelné. LED žárovky, které toto označení nemají, nelze stmívat.
Proč LED žárovky GU10 trochu svítí i po vypnutí elektrického proudu?
Kabely, které jsou ve zdi umístěny paralelně, vytvářejí kondenzátor. Kondenzátory mají tu vlastnost, že přenášejí střídavé napětí. Jak je vysoká přenášená energie, záleží na velikosti kondenzátoru. Tento „kondenzátorový efekt“ je používán také u určitých LED žárovek, aby se redukovalo síťové napětí.
Kondenzátory, které vznikají kvůli paralelně uloženým kabelům ve zdi, přenášejí ale jen extrémně malé energie, které nejsou ani nebezpečné, ani je neregistruje elektroměr. Na základě malé potřeby energie některých LEDžárovek může ale dojít ke slabému svícení. Že to opravdu prochází kapacitou kabelu, lze dokázat tak, že pokud do daného elektrického okruhu umístíme obyčejnou žárovku, toto slabé svícení LED žárovek zmizí.
Také u obyčejných žárovek jsou tyto malé energie přenášeny, ale nejsou kvůli malému odporu vlákna žárovky viditelné.
ÚSPORNÉ ŽÁROVKY
Lze úsporné žárovky stmívat?
Existují stmívatelné úsporné žárovky, které jsou výslovně označeny jako stmívatelné. Úsporné žárovky, které toto označení nemají, nelze stmívat.
Proč se úsporné žárovky (zářivky) při velmi nízkých teplotách nerozsvítí?
Čas pro nastartování zářivek je dán okolní teplotou a síťovým napětím. Čím nižší je okolní teplota, tím delší je časový interval pro nastartování zářivky. Čím nižší je síťové napětí, tím delší je časový interval pro nastartování zářivky.