Svítidla šetrná k hmyzu
Osvětlení vlastní zahrady nám přináší jistotu, bezpečí a příjemnou atmosféru, zvláště když si výsadbu užíváme v atmosférickém světle. Světlo bychom však měli využívat zodpovědně pro soužití lidí a životního prostředí.
Osvětlení by nemělo způsobit dezorientaci hmyzu a jiných zvířat a problémy například s hledáním potravy. Protože bez hmyzu naše krásné stromy a záhony nemohou být opylovány.
Co tedy dělat, aby byla zahrada přátelská k hmyzu a zvířatům a zároveň poskytovala krásné osvětlení? Jedno řešení spočívá ve správné barvě světla.
Co byste měli vědět o osvětlení šetrném k hmyzu:
1. Která barva světla je šetrná k hmyzu?
2. Kam mám světlo namířit?
3. Jak s osvětlením zacházet zodpovědně?
1. Která barva světla je přátelská k hmyzu?
Hmyz je přitahován světlem, které obsahuje velké množství modré složky. Lampu si pletou s měsícem, který je důležitý pro jejich orientaci. Toto světlo nazýváme „studené světlo“. Neutrální bílé světlo je mezi 3300 a 5300 Kelviny, denní bílé světlo má více než 5300 Kelvinů. Čím je tedy světlo chladnější (bělejší), tím je pravděpodobnější, že hmyz bude přitahován, což povede k tomu, že bude létat ke světlu a nebude schopen najít potravu.
Čím více červené složky světlo obsahuje, tím je méně nebezpečné pro hmyz, navíc má zlaté světlo (neboli jantarové) další výhody i pro nás. Teplé bílé světlo připomíná západ slunce: přináší do zahrady pohodlí a relaxaci! Teplota barvy zlatého světla je mezi 2200 a 3000 Kelviny.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o barevné teplotě a jejím účinku, přečtěte si náš článek na toto téma!
2. Kam mám světlo namířit?
Na zahradě rádi osvětlujeme to, na co jsme hrdí: tvarované keře, impozantní stromy a naše oblíbené květinové záhony. Aby nedošlo k rušení zvířecích obyvatel zahrady, je důležité, aby světlo bylo správně nasměrováno.
Zvířata se při hledání potravy pohybují po svém území pod rouškou noci. Venkovní osvětlení může vytvářet tzv. světelné průseky, které omezují tato území a ovlivňují tak hledání potravy. Abyste tomu zabránili, stačí neosvětlit celou zahradu, ale vytvořit také neosvětlené plochy, ve kterých se mohou zvířata nerušeně pohybovat. Navíc hra světla a stínu dodává zahradě další hloubku a dělá ji zajímavější!
Při osvětlování stromů je třeba dbát na to, abyste neosvětlili hnízdící ptáky nebo otvory pro netopýry. Je vhodné vyhnout se přímému osvětlení korun stromů a místo toho osvětlit spodní plochu. I u nástěnného osvětlení je nepřímé osvětlení šetrnější ke zvířatům.
3. Jak s osvětlením zacházet zodpovědně?
Mnoho zvířat je nočních a pohybuje se pod rouškou tmy. Pokud nyní osvětlujeme zahradu dlouho do noci, není možné, aby se zvířata vydala hledat potravu, narušujeme jejich přirozený proces. Z tohoto důvodu je důležité osvětlovat pouze plochy, které se skutečně používají: pokud grilujete na terase, nepotřebujete světlo na předzahrádce.
Některé prostory však potřebují světlo pro orientaci, jiné pro útulné prostředí. Při výběru osvětlení do těchto prostor dbejte na to, abyste volili povrchy, které zbytečně neodrážejí světlo. Stmívatelná světla pomáhají upravit jas a vytvořit nastavení nálady, které snižuje dopad zvířata.
Když večer na terase nebo na zahradě skončí a zahrada se opustí, světlo by se mělo zhasnout. Zejména stromy, keře a záhony by neměly být ponechány osvětlené přes celou noc. Pokud nemusíte v noci znovu vycházet z domu, můžete vypnout i přídavné osvětlení cesty.
Pro osvětlení cest jsou vhodná svítidla s integrovaným detektorem pohybu, která světlo rozsvítí, jakmile se někdo přiblíží a po pár sekundách jej opět automaticky vypnou. Zodpovědné používání venkovního osvětlení šetří nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku.
Každý, kdo je zapomnětlivý nebo má obzvlášť rád pohodlí, může použít chytré osvětlení. S inteligentním venkovním osvětlením je snadné ukládat přednastavené scény. V závislosti na náladě lze osvětlení ztlumit či upravit teplotu barev.
Venkovní LED svítidla s takzvanou funkcí Tunable Warm, jako jsou nástěnná svítidla Sheera a Ikosea, jsou obzvláště praktická a energeticky úsporná: po setmění vykouzlí tato inovativní světla s tlumeným jasem útulné večerní světlo šetrné k hmyzu. Navíc lze flexibilně nastavit barvu světla a jas pro nepřetržité svícení - od teplé bílé s 3000 K až po ekologické zlaté světlo s 2200 K. Světla s funkcí Tunable Warm se ovládají chytře hlasem, aplikací nebo dálkovým ovládáním.
Nástěnné a stropní svítidlo Lamina také automaticky upraví svůj jas na 20 %, když se setmí a svítí příjemným zlatým světlem. Aktivací integrovaného detektoru pohybu zvýší jas na 100 % pro lepší orientaci a změní barvu světla na 3000 K.
Shrnutí pro zapamatování:
• Čím více je ve světle červené složky, tím méně je umělé světlo pro hmyz atraktivní. Vybírejte proto světla s teplým bílým světlem mezi 2200 a 3300 Kelviny!
• Vyhýbejte se světlým průsekům, ponechejte místa neosvětlená.
• Vytvářejte nepřímé světlo a neosvětlujte místa rozmnožování nebo hnízdění. Pozor, neosvětlujte přímo koruny stromů!
• Vyhněte se povrchům, které odrážejí světlo.
• Vypněte světlo, když jej nepoužíváte!
• Použijte pohybová čidla a v případě potřeby ztlumte světla.
Svítidla šetrná k hmyzu, ale i mnoho dalších venkovních svítidel si můžete objednat na našem e-shopu: