Vybíráme stolní lampičku
Každý z výrobců osvětlení nabízí mnoho typů lampiček v různých provedeních, nejen co se materiálu týče, ale důraz je často kladen i na design. V nabídce jsou lampičky moderní i retro, klasické i technicky dokonalé. Jak se v nich vyznat a jak zvolit tu správnou?
Prioritou při výběru asi bude účel, jaký by měla lampička plnit. Zda čistě praktický, dekorativní, nebo by bylo prima, kdyby se v ní snoubilo obojí.
Pracovní lampičky: měly by vyzařovat spíše studenou barvu světla (4000-6500 K), praktické jsou s polohovatelným ramenem do výšky, otočným kloubem či otočným stínidlem, aby dopadalo světlo přesně tam, kde potřebujeme kvalitní osvětlení pracovní plochy. Světlo z ní nesmí oslňovat, unavovalo by tak oči. Naopak má přispívat k lepší soustředěnosti.
Světelný tok pro čtení by měl dosahovat cca 300 lumenů, pro ruční drobné práce cca 500 lumenů. Oblíbené jsou v tomto směru klasické tzv. „bankovní“ lampičky. Zejména děti by měly mít na svém stolku správně zvolenou lampičku, aby si nekazily oči. Nezapomeňte lampičku umístit na opačnou stranu stolu, než jakou rukou dítě píše, aby si nevytvářelo při psaní stín. Lampička v dětském pokoji může sloužit i jako slabší světlo před usínáním dítěte. Tuto vlastnost mají stmívatelné lampičky.
Lampičky na noční stolek: volte nejlépe ty s dotykovým ovládáním, kdy není třeba hledat vypínač, tápat ve tmě a shazovat z nočního stolku vše, co Vám přijde do cesty. Dále je dobré, aby měli tito noční pomocníci možnost změny intenzity osvětlení, popř. teploty chromatičnosti – buď čteme (zde navíc potřebujeme, aby světlo dopadalo na knížku / časopis, takže vyšší lampičku, nebo natáčecí rameno, nebo klip na čelo postele) nebo jen relaxujeme. Pro odpočinek, relaxaci a navození pohody stačí i dekorativní lampička s nižší intenzitou světla. Lampičky do ložnice doporučujeme spíše s teplou barvou světla (2700-3000 K).
Dekorativní lampičky: na komody, skříňky, stolky u gauče, poličky, plní opravdu prioritně dekorativní účel, případně navozují atmosféru. Můžeme vybírat podle designu, nemusíme se trápit tím, jak moc lampička svítí. Design volíme podle vkusu a toho, aby ladila s interiérem. Občas se stane, že se zákazník zamiluje do lampy a teprve podle ní volí celý interiér dané místnosti. Výběr dekorativních lamp je opravdu pestrý, nabízíme mnoho variant, nepřeberné množství povrchových úprav, barevných látek stínidel, tvarů…
Ani u lampiček proto nezapomínejme, že na každou činnost je potřeba jiné světlo a i malá lampa dokáže velice pomoci. Na trhu jsou k dispozici různé varianty lampiček, již zmiňované stmívatelné, lampy s regulací teploty chromatičnosti (z teplé na studenou bílou), s různými světelnými zdroji - můžete použít led žárovky nebo zářivky. Pokud máte nedostatek místa na stole, vyberte si lampičku s klipem, s možností montáže z boku stolu nebo na stěnu.
Některé lampičky v sobě mají zabudovaný USB port sloužící k dobíjení např. mobilních telefonů. Ušetříte tedy i jednu elektrickou zásuvku pro nabíječku baterie telefonu.