+420 720 115 467 info@akcnisvitidla.cz

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Jak Q-svítidla Smart Home a LEDky pozitivně ovlivňují zdraví

Už není tajemstvím, že umělé světlo ovlivňuje náš biorytmus. Výzkumy z posledních let ukazují, jak silně souvisí světlo a zdraví. Aspekt zdraví hraje pro interiérové návrháře a designéry stále důležitější roli, protože správné světlo podporuje náš výkon a večer nám pomáhá relaxovat. S inteligentními Q-svítidly můžete napodobovat přirozené světlo nebo měnit barvy, abyste dosáhli pozitivních efektů a zlepšili kvalitu svého života.

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

LED svítidla a zdraví

LED svítidla jsou v současné době nejen díky svému designu trendy: vědci se stále více zajímají o vliv umělého světla na život člověka. Probíhají diskuze, do jaké míry se LEDky odlišují od konvenčních žárovek a jak ovlivňují zdraví. Nedávná studie se zabývala také tím, zda je LED světlo pro lidské zdraví škodlivé. Studie ukazuje, že příliš mnoho modrého světla vyzařovaného LED diodami může mít negativní účinek, ale pouze takové množství, které v domácnosti žádný světelný zdroj nevytváří. Vědci vidí v LED technologii spíše příležitost, jak pozitivně ovlivnit lidské zdraví. Díky LED technologii lze plánování osvětlení implementovat mnohem efektivněji než u běžných svítidel, zejména co se týče pozitivních účinků na zdraví.

- zajišťuje větší koncentraci

- podporuje zdravý spánek

- má terapeutický účinek na nedostatek vitamínu D

- má analgetický účinek

- přináší větší vitalitu a kvalitu do života

- posiluje biorytmus

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Biorytmus a inteligentní osvětlení

Teprve před několika lety vědci objevili buňky v sítnici oka, které neslouží k vidění, ale k nastavení vnitřních hodin. Takzvaný biorytmus je druh vnitřního rozvrhu, který se liší od člověka k člověku, a ovlivňuje stav pohody i jednotlivé fáze výkonu a vyčerpání. Světlo - ať už denní nebo umělé - na to má rozhodující vliv. V oku jsou určité buňky sítnice, které vysílají absorbované světlo přímo do části mozku, která řídí biorytmus. Díky tomuto novému poznatku nyní vývojáři osvětlení navrhují svítidla, která do vašeho domova přinášejí souhru přirozeného světla s odpovídajícím jasem a barevnou teplotou. Dobré osvětlení dnes bere v úvahu biologickou účinnost světla. Odborně se nazývá „Human Centric Light“ (lidské centrální světlo). Pomocí časovačů a detektorů pohybu můžete dokonale přizpůsobit jas vašeho inteligentního Q-světla v jednotlivých místnostech vaší každodenní činnosti, a udržet tak poměr světla v harmonii. Q-svítidly můžete například simulovat východ a západ slunce.

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Modré světlo jako životabudič

V létě působí na tělo z modré oblohy až 100 000 luxů. Lux označuje, kolik světelného toku ze zdroje světla dopadne na daný povrch. V zimě a při zatažené obloze je to jen kolem 3 500 luxů. V uzavřených místnostech s umělým osvětlením se množství světla ještě zmenšuje. To má negativní dopad na člověka. Modré světlo to kompenzuje. Vyskytuje se pouze u LED světel, je podobné dennímu světlu a má zvláště aktivační účinek. Uvolňuje hormony, které stimulují aktivitu. V noci se díky tmě uvolňuje melatonin, který způsobuje, že jsme unavení a ospalí. Pokud tento poměr světla není v harmonii, může to vést k depresi (známá zimní deprese). Čím více modrého světla oko absorbuje, tím méně melatoninu (spánkového hormonu) se uvolní, a naopak se produkuje více aktivujícího kortizolu. Jinými slovy: modré světlo povzbuzuje a světlo s nízkým podílem modré barvy vede k únavě. Odborníci proto doporučují ráno modré světlo a večer teplé odstíny bílé pro uklidnění. Mimochodem, modré světlo také snižuje uvolňování stresových hormonů.

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Barvy a jejich působení

Nejen světlo a tma ovlivňují člověka, ale také různé barvy světla. Inteligentní Q-svítidla mají spektrum 16 miliónů různých barevných odstínů. Bledé barvy a pastelové odstíny stejně jako růžová barva mají uklidňující účinek. Živé barvy, jako je červená nebo fialová, na druhé straně zlepšují výkon a úspěch při učení. Například světlo v odstínech červené má velmi povzbuzující účinek. A věděli jste, že zelené světlo pomůže relaxovat a pomáhá proti bolestem hlavy? Světle zelené světlo vyvolává slabší elektrické impulzy než jakékoli jiné umělé světlo v sítnici a mozku, což pomáhá proti migrénám.

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Díky inteligentním Q-svítidlům můžete snadno regulovat teploty barev a plánovat dynamické barevné osvětlení, které lze optimálně integrovat do vaší každodenní činnosti. Bez ohledu na to, zda pracujete v Home-Office a potřebujete nastavit poměrně chladné modré světlo, abyste mohli pracovat soustředěně, nebo zda budete trávit čas s rodinou v uvolněném, relaxačním duchu při svitu červených teplých barev.

Zdravý biorytmus díky správnému světlu

Díky funkci CCT můžete snadno ovládat nastavení teploty chromatičnosti svítidla od teplé bílé po studenou denní bílou. Stačí si vybrat to správné svítidlo: